top of page
אודות שיטת TMS

בתסמונת TMS האדם הסובל יחווה סימפטומים ככאבים, נימולים, ירידה בכוח שרירי ואובדן חלקי של תפקודים שריריים, אך המקור להם לא ינבע מבעיה מבנית כלשהי, אלא מהמוח הרגשי.
 

המשמעות היא שהסיבה לכאבים הגופניים האמיתיים לגמרי הינה מתחים יומיומיים, רגשות לא מודעים ואירועי חיים מלחיצים (אובדן אדם קרוב, שינוי סטטוס משפחתי, בעיות כלכליות, שינויים גדולים בחיים ועוד).   

רגשות מודחקים יכולים לגרום לכאב; פחד מנציח את הכאב. לכן, על מנת לרפא את הכאב, עלינו לשחרר את האדם הסובל שלב אחר שלב מהפחד האופף אותו ואת חייו ביחס לכאבים

ד"ר ניר ברוש

הערכות של רופאים שונים הן כי בין 10-15% מהסובלים מתסמונות הכאבים לוקים בTMS. בהתחשב בכך שאחת מהסיבות המובילות לביקורים אצל רופאי המשפחה היא כאבים, מדובר ככל הנראה במספרים גדולים מאוד של אנשים. אך בשל היעדר מודעות מספקת לבעיה, רבים מהסובלים נותרים לא מאובחנים ולכן מקבלים טיפול שלא מצליח לפתור את הבעיה ממנה הם סובלים. נקודה מתסכלת הן למגיש הטיפול והן למטופלים.  


מהם הסימפטומים של תסמונת TMS?
הסימפטומים של TMS הם רבים ורחבים, ויכולים לכלול בעיות במערכת השרירים בגוף, במערכת העצבים, וברצועות החיבור (גידים, רצועות ודיסקים), ביניהם ניתן למנות את התופעות הנפוצות הבאות: 

  • כאבי גב כרוניים או חוזרים

  • כאבי צוואר כרוניים או חוזרים

  • כאבים מקרינים ליד או רגל

  • תסמונת המנהרה הקארפלית

  • מרפק טניס, מרפק גולף, בעיות וכאבים בגיד אכילס ובברכיים

  • חולשה נימול או ירידה בתחושה בידיים ו/או ברגליים

 

חשוב לציין כי הסימפטומים של TMS יכולים להיות דומים מאוד לסימפטומים שנובעים מפריצת דיסק, בלט דיסק, דלקות ובעיות אורטופדיות מבניות נוספות. לכן האבחנה הנכונה חשובה ביותר לטיפול נכון ושחרור מהסימפטומים. 
בנוסף ישנן אבחנות רפואיות נוספות שעשויות להימצא תחת האבחנה של TMS, למשל: מיגרנה, תסמונת המעי הרגיז (IBS), פיברומיאלגיה, שלפוחית רגיזה, טיניטוס (צלצולים באוזניים) בעיות שינה, חרדה ועוד. 

מיהם המטופלים שסובלים מ TMS ויוכלו להיעזר בדרך טיפול זו?
למעשה כל אחד ואחת יכולים לסבול מTMS.
זו בעיה נפוצה מאוד, והסיבות נובעות ממתחים יומיומיים, רגשות לא מבוטאים או לא מודעים, טראומות עבר ואירועי חיים מלחיצים. יחד עם זאת לאנשים פרפקציוניסטיים, שנוטים להיות מרצים, טובים, וחביבים על כולם יש נטייה מוגברת לפתח TMS. גם למי שנוטים להדחיק רגשות ולא לדבר עליהם יכולה להיות מועדות מוגברת ללקות בTMS- תסמונת כאבים ממקור רגשי או מתח. 

 

איך מאבחנים  TMS?
חשוב לומר ש- TMS היא אבחנה שיש לאשר או לשלול רפואית. כבכל בירור רפואי יש לשלול כצעד ראשון בעיה חמורה או רצינית (לדוג': גידול, דלקת מפרקים, שברים או סדקים שנגרמו מחבלה) ולבצע את בדיקות ההדמיה והדם הנדרשות. יש לבדוק את נוכחותם של "דגלים אדומים"- אלו הם הסימנים שמצביעים על הכרח בבירור רפואי מקיף ומלא כדי לשלול בעיות רקע מסוכנות או חמורות הגורמות לכאבים. 
לאחר שנשללו סיבות מסוכנות לסימפטומים יש לבדוק התאמה מדויקת בין הממצאים בבדיקות ההדמיה לסימפטומים שהאדם סובל מהם. פעמים רבות לא ניתן למצוא ממצאים בבדיקות, או שהממצאים והסימפטומים אינם תואמים במדויק. במקרים אלו יש לחשוב על אבחנת TMS. 
האבחנה כוללת כאמור בדיקה מלאה של המערכת האורטופדית, תשאול אישי שכולל בירור טריגרים רגשיים או כאלה שנובעים ממתחים בחיים, ותשאול רפואי כללי לבירור בעיות רפואיות בהווה ובעבר שמהן האדם סובל. לאחר שכל אלו נלקחים בחשבון, ובמידה ומתמלאים קריטריונים מסוימים לאבחנה, ניתן לאשר שמקור הכאב הוא ברגשות ומתחים הנוצרים סביב הכאב הכרוני. 

 

כיצד מתבצע הטיפול ב- TMS?
מכיוון ש- TMS הינה תסמונת כאבים ממקור רגשי, הטיפול בה ממוקד בהיבט הרגשי או בהיבט של מתחים בחייו של האדם הסובל. הטיפול במקרה של TMS מבוסס על ידע ותרגול עצמי. כאשר האבחנה מאושרת מבחינה רפואית, היעזרות בידע הנכון ובתרגולים אישיים מחשבתיים ורגשיים עוזרת בהדרגה לשחרר את האדם הסובל מהסימפטומים. 
מרכיבי הטיפול כוללים: הדרכת המטופלים בידע העדכני ביותר על הכאב, לימוד של שיטות יומיומיות פשוטות ליישום להפגת הכאב על בסיס ידע זה, הדרכה לגבי התנהגויות מקדמות ריפוי, והימנעות מהתנהגויות מעכבות ריפוי, ובנוסף נעשה שימוש במעגלי תמיכה אישיים, משפחתיים וחברתיים לריפוי הכאב. תכנית הטיפול כוללת לימוד של טכניקות יעילות ביותר לשחרור רגשות, אמונות ומחשבות המונעות ריפוי אפקטיבי, והדרכה דרך 5 שלבי ריפוי מובנים אותם המטפלים לומדים להכיר לעומק. 
לד"ר ברוש ניסיון של הדרכת יותר מ-500 מטופלים בדרך ריפוי זו. כאשר האבחנה מתאימה ומאשרת גורמים רגשיים שגורמים ישירות לכאב או מחמירים אותו, הטיפול יעיל ביותר, והתוצאות המושגות בו בריפוי הינן מרשימות ביותר. 

Depositphotos_349704442_s-2019.jpg

רוצה ללמוד את שיטת TMS לטיפול בכאב ממקור רגשי 

ולהעשיר את ארגז הכלים המקצועי שלך לטיפול בכאב?

אנחנו מציעים שיחת ייעוץ חינם לבחינת ההתאמה לקורס עפ"י המסלול המקצועי שלך.

 

רוצה לקבוע שיחה?
אפשר להתקשר אלינו לטלפון 073-7576645

או למלא את הפרטים בטופס ונחזור אלייך בהקדם.

bottom of page